HBF6

HAKKIMIZDA

2005 YILINDA KEMERBURGAZ‘ DA KURULAN HABİF MİMARLIK, MİMARİ, İÇ MİMARİ PROJE, TASARIM VE UYGULAMA ALANLARINDA ÇALIŞMALAR YAPMAKTADIR. GÜNÜMÜZ ESNEK, DÖNÜŞEBİLEN, DENEYİMLERE DAYALI MİMARİ TASARIM ANLAYIŞIYLA YOLA ÇIKMAK, HEP YENİ ÜRÜNLER YARATMA ÇABASI İÇERİSİNDE BULUNMAK, KENDİNİ TEKRARLAMAMAK, HEM KENDİSİNE HEM ÇEVRESİNE BİRŞEYLER VEREBİLMEK ÖNCELİKLİ AMAÇLARDIR.

BU AMAÇLARA ULAŞMADA, TASARIM AŞAMASINDAN UYGULAMANIN SON ANINA KADAR AYNI DETAYCILIKLA ÇALIŞILARAK, HEM YARATILAN PROJENİN SOMUTLAŞMASINDA BEKLENTİLERİN KARŞILANMASI, HEM DE HER PROJEDE YENİ BİRŞEYLER ÖĞRENME GERÇEKLEŞMEKTEDİR. MİMARİ ÜRÜN İLE TASARIMCI ARASINDA OLUŞAN DİALOĞUN DEVAMLILIĞI DÜNYADAKİ MİMARLIK OFİSLERİNİN YENİ PROJELERİNİN TAKİBİ , HEM MİMARİ HEM DE GÜNLÜK YAŞAMA İLİŞKİN GELİŞMEDEN HABERDAR OLMAK, NELER OLUP BİTTİĞİNİN FARKINDA OLABİLMEK İLE MÜMKÜNDÜR.

BU DA HABİF MİMARLIK OFİSİ’NİN VİZYONUNUN GENİŞ OLMASININ ASIL SEBEBİDİR. TASARIM VİZYON, BİLGİ BİRİKİMİ VE YARATICILIK GEREKTİRMEKTEDİR. BUNLARIN ÖTESİNDE, YENİ MALZEMELERİN TAKİBİ, BU MALZEMELERİN UYGULANMASI, DETAY ÇÖZEBİLMEK, BİLİNEN ÇÖZÜMLERİ DÖNÜŞTÜREBİLMEK, TASARIMI BAŞARILI BİR ÜRÜNÜN YA DA MEKANIN BAŞARISINI UYGULAMAYA DA TAŞIMA ANLAMINDA ÖNEMLİDİR. HABİF MİMARLIK, SAHİP OLDUĞU VİZYON VE BİLGİ BİRİKİMİNİ BİRARAYA GETİRİP, HEM TASARIM HEM DE UYGULAMADA AYNI ÇİZGİYİ YAKALAYABİLMİŞTİR.

ADRES

HABİF MİMARLIK İNŞAAT TİCARET A. Ş.
İSTANBUL CADDESİ KARTAL SOKAK BAŞARAN PLAZA KAT.2 DAİRE.2
34077 GÖKTÜRK BELDESİ KEMERBURGAZ / İSTANBUL TÜRKİYE

TELEFON

+90 212 322 20 36

FAX

+90 212 322 20 38

E-MAIL

info@habifmimarlik.com

TRENDYOL

2013 5500m2 Maslak, İstanbul 9 FOTOĞRAF
Trendyol Genel Merkezi

Türkiye’nin ilk ve en büyük online giyim alışveriş sitelerinden biri olan Trendyol için tasarlanan genel merkez ofisi, tek kat üzerinde 6000m2 lik alanıyla yaklaşık 400 kişiye çalışma imkanı veren bir ofis projesidir. Bünyesinde ana idari birimlerin yanında, prodüksiyon, mal kabul, seminer salonu ve kafeterya gibi farklı birimleri de barındıran ofis, tasarım süreci de dahil olmakla birlikte 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamladık.

Projenin ana konsepti, firmanın kurumsal yapısını göz önünde bulundurularak oluşturduk. Dinamik, interaktif, hızlı ve her daim kendini yenileyen bir yapısı olan firma için aynı paralelde bir tasarım dili oluşturmaya çalıştık. Açık ofis çalışma sistemine göre tasarlanan birimler, bu birimler arasında belli akslara toplanan ve mümkün olduğunca herkesin kolayca ulaşabileceği ortak mekanlar ve tüm bunlar arasında ulaşımı kolayca sağlamaya yarayacak raylı sistem, tasarımdaki en önemli unsurlardı.

Oldukça büyük bir alana yayılmasına rağmen, 2,5 metreden az tavan yüksekliğiyle ferah mekan algısını zorlayan ofis katında,  mümkün olduğunca yatay kesitli mekanik ve elektrik üniteler kullanarak, açık tavanlı bir yerleşime karar kıldık. Yine bu sebepten dolayı, yalın ve ziyaretçileri yormayan bir giriş /resepsiyon tasarımı gerçekleştirmeye uğraştık.

Ofiste, gelecek için ön görülen departmanlar arası alan değişiklikleri nedeniyle, tüm çalışma birimleri, aralarında herhangi bir engel ya da bölücü olmadan konumlandırdık. Böylece esnek bir yerleşim düzeni sağladık. Tüm toplantı odaları, oyun odaları gibi ortak mekanları ise ofisin ortasındaki ana kolon aksının etrafına belli bir harmoni ile yerleştirmek istedik. Konseptin en güçlü kısmını oluşturan bu ortak alanları adeta birer tren istasyonu ya da durak gibi kurgulayarak, bunların arasında da, şu aşamada realize olmayan ama gelecekte tamamlanacak bir raylı sistem düşündük. Bizler için bu sistem, hem çalışanlar ve ürünler için bir ulaşım aracı olacak, hem de sembolik anlamıyla tasarıma güçlü bir katkıda bulunacak.

Diğer renkli bir tasarım elemanı olan orta kolon aksının arasına zig zaglar şeklinde iz olarak işlenen bisiklet yolu ve bunun üzerine yerleştirilen, indoor antreman yapmaya olanak veren sabit bisikletler, ofis çalışanlarının gün içindeki stresini atmaları ve egzersiz yapmaları için düşünüldü.

Değişik açı ve yüksekliklerde kırılmasıyla koridorlar boyunca belli bir harmoni yaratan toplantı odası dış kabukları, ahşap malzemeden; farklı amaçlara hizmet veren diğer sosyal mekanlar ise kaba inşaat demirlerinin neon renklerde PVC malzeme ile kaplanmasıyla elde ettik. Bunun gibi, ofis genelinde ahşap, taş gibi doğal ve yumuşak etkili malzemeleri; cam, çelik, plastik gibi sert ve işlenmiş malzemelerle birlikte kullanılarak, dengeli bir tasarım dili oluşturulmaya gayret gösterdik.

trd13_3571b trd20_3589b trd29_3531b trd26_3646b

04.2013