HBF6

HAKKIMIZDA

2005 YILINDA KEMERBURGAZ‘ DA KURULAN HABİF MİMARLIK, MİMARİ, İÇ MİMARİ PROJE, TASARIM VE UYGULAMA ALANLARINDA ÇALIŞMALAR YAPMAKTADIR. GÜNÜMÜZ ESNEK, DÖNÜŞEBİLEN, DENEYİMLERE DAYALI MİMARİ TASARIM ANLAYIŞIYLA YOLA ÇIKMAK, HEP YENİ ÜRÜNLER YARATMA ÇABASI İÇERİSİNDE BULUNMAK, KENDİNİ TEKRARLAMAMAK, HEM KENDİSİNE HEM ÇEVRESİNE BİRŞEYLER VEREBİLMEK ÖNCELİKLİ AMAÇLARDIR.

BU AMAÇLARA ULAŞMADA, TASARIM AŞAMASINDAN UYGULAMANIN SON ANINA KADAR AYNI DETAYCILIKLA ÇALIŞILARAK, HEM YARATILAN PROJENİN SOMUTLAŞMASINDA BEKLENTİLERİN KARŞILANMASI, HEM DE HER PROJEDE YENİ BİRŞEYLER ÖĞRENME GERÇEKLEŞMEKTEDİR. MİMARİ ÜRÜN İLE TASARIMCI ARASINDA OLUŞAN DİALOĞUN DEVAMLILIĞI DÜNYADAKİ MİMARLIK OFİSLERİNİN YENİ PROJELERİNİN TAKİBİ , HEM MİMARİ HEM DE GÜNLÜK YAŞAMA İLİŞKİN GELİŞMEDEN HABERDAR OLMAK, NELER OLUP BİTTİĞİNİN FARKINDA OLABİLMEK İLE MÜMKÜNDÜR.

BU DA HABİF MİMARLIK OFİSİ’NİN VİZYONUNUN GENİŞ OLMASININ ASIL SEBEBİDİR. TASARIM VİZYON, BİLGİ BİRİKİMİ VE YARATICILIK GEREKTİRMEKTEDİR. BUNLARIN ÖTESİNDE, YENİ MALZEMELERİN TAKİBİ, BU MALZEMELERİN UYGULANMASI, DETAY ÇÖZEBİLMEK, BİLİNEN ÇÖZÜMLERİ DÖNÜŞTÜREBİLMEK, TASARIMI BAŞARILI BİR ÜRÜNÜN YA DA MEKANIN BAŞARISINI UYGULAMAYA DA TAŞIMA ANLAMINDA ÖNEMLİDİR. HABİF MİMARLIK, SAHİP OLDUĞU VİZYON VE BİLGİ BİRİKİMİNİ BİRARAYA GETİRİP, HEM TASARIM HEM DE UYGULAMADA AYNI ÇİZGİYİ YAKALAYABİLMİŞTİR.

ADRES

HABİF MİMARLIK İNŞAAT TİCARET A. Ş.
İSTANBUL CADDESİ KARTAL SOKAK BAŞARAN PLAZA KAT.2 DAİRE.2
34077 GÖKTÜRK BELDESİ KEMERBURGAZ / İSTANBUL TÜRKİYE

TELEFON

+90 212 322 20 36

FAX

+90 212 322 20 38

E-MAIL

info@habifmimarlik.com

AKTEK

2014 900m2 YTÜ Teknopark,İstanbul 18 FOTOĞRAF
Aktek Genel Merkezi

Bir yazılım firması olan Aktek’in ofisini tasarlarken, müşterimizin çalıştığı sektör konseptimizi belirleyen ana unsur oldu. Ofise gidildiği anda bir yazılım şirketinin, özellikle de Aktek’in ofisine girildiğinin anlaşılması bizim için önemliydi. Bunun için projeye mimar kimliğimizin yanında -elimizden geldiğince- bir bilgisayar programcısı gibi yaklaşmaya çalıştık.

Bir bilgisayar programı gibi önceden belirlenmiş belirli kurallar içinde çalışan, fonksiyonel bir plan şeması ortaya koymak bizim için çok önemliydi. Bunun için üretim yapılan departmanlar ve idari departmanları kendi aralarında guruplandırdık. Bu iki grup arasına ise bir toplanma ve karşılama mekanı olarak işlev görecek olan rekreasyon hacmini yerleştirdik. Ana çalışma alanları olan açık ofisler ise cepheye yerleşti. Onların karşısında ise Toplantı ve Yönetici odaları konumlandı. Böylece hem servis ve yönetim mekanları ile çalışma alanları arasında net bir ayrım gerçekleşti, hem de ışığın optimum kullanımı sağlanmış oldu.

Rekreasyon alanı karşılama ve giriş hacmi ile birlikte düşünerek, bu mekanın şirketin bir vitrini haline gelmesini hedefledik. Bunun için bilgisayar sistemlerindeki gibi bir grid sistemi plana yerleştirdik. Bu gridin içerisinden yükselttiğimiz farklı boyutlardaki kütleler oturma, bekleme, toplanma ve oyun alanlarını oluşturdu. Aynı gridal yapı iç cephelerde de kendini gösterdi. Karşılama duvarının karşısında bir virüs programının kodlarını sergileyerek mekanın karakterini güçlendirmeyi amaçladık.

Bütün ofisi bir bilgisayar programı gibi ele alırken, ofisin soğuk bir etki kazanmasının önüne geçmek istedik. Bilgisayar ekranlarının ardında gerçekleşen programlama işine kontrast yaratmak adına ana malzeme olarak ahşabı kullandık. Canlı bitkileri de kullanarak mekandaki sıcaklık etkisini desteklerken, hem de Aktek’in ve üyesi olduğu Akkök ailesinin kurumsal rengine bir göndermede bulunduk.

Projenin genel kurgusunun ve konseptinin ilk eskizlerden beri tüm proje ve uygulama süreci boyunca aynı kalması da, müşterimizin istek ve ihtiyaçlarını hızlı ve doğru olarak okumuş olduğumuzu göstermesi açısından bizim için önemli bir geri bildirim oldu.

 

 

 

akt19_8297b kesit 2 kesit 1 akt24_8461b_rvz akt33_8426b akt34_8455b Sahne 1 edit akt22_8391b_rvz Sahne 2 edit

08.2014