HBF6

HAKKIMIZDA

2005 YILINDA KEMERBURGAZ‘ DA KURULAN HABİF MİMARLIK, MİMARİ, İÇ MİMARİ PROJE, TASARIM VE UYGULAMA ALANLARINDA ÇALIŞMALAR YAPMAKTADIR. GÜNÜMÜZ ESNEK, DÖNÜŞEBİLEN, DENEYİMLERE DAYALI MİMARİ TASARIM ANLAYIŞIYLA YOLA ÇIKMAK, HEP YENİ ÜRÜNLER YARATMA ÇABASI İÇERİSİNDE BULUNMAK, KENDİNİ TEKRARLAMAMAK, HEM KENDİSİNE HEM ÇEVRESİNE BİRŞEYLER VEREBİLMEK ÖNCELİKLİ AMAÇLARDIR.

BU AMAÇLARA ULAŞMADA, TASARIM AŞAMASINDAN UYGULAMANIN SON ANINA KADAR AYNI DETAYCILIKLA ÇALIŞILARAK, HEM YARATILAN PROJENİN SOMUTLAŞMASINDA BEKLENTİLERİN KARŞILANMASI, HEM DE HER PROJEDE YENİ BİRŞEYLER ÖĞRENME GERÇEKLEŞMEKTEDİR. MİMARİ ÜRÜN İLE TASARIMCI ARASINDA OLUŞAN DİALOĞUN DEVAMLILIĞI DÜNYADAKİ MİMARLIK OFİSLERİNİN YENİ PROJELERİNİN TAKİBİ , HEM MİMARİ HEM DE GÜNLÜK YAŞAMA İLİŞKİN GELİŞMEDEN HABERDAR OLMAK, NELER OLUP BİTTİĞİNİN FARKINDA OLABİLMEK İLE MÜMKÜNDÜR.

BU DA HABİF MİMARLIK OFİSİ’NİN VİZYONUNUN GENİŞ OLMASININ ASIL SEBEBİDİR. TASARIM VİZYON, BİLGİ BİRİKİMİ VE YARATICILIK GEREKTİRMEKTEDİR. BUNLARIN ÖTESİNDE, YENİ MALZEMELERİN TAKİBİ, BU MALZEMELERİN UYGULANMASI, DETAY ÇÖZEBİLMEK, BİLİNEN ÇÖZÜMLERİ DÖNÜŞTÜREBİLMEK, TASARIMI BAŞARILI BİR ÜRÜNÜN YA DA MEKANIN BAŞARISINI UYGULAMAYA DA TAŞIMA ANLAMINDA ÖNEMLİDİR. HABİF MİMARLIK, SAHİP OLDUĞU VİZYON VE BİLGİ BİRİKİMİNİ BİRARAYA GETİRİP, HEM TASARIM HEM DE UYGULAMADA AYNI ÇİZGİYİ YAKALAYABİLMİŞTİR.

ADRES

HABİF MİMARLIK İNŞAAT TİCARET A. Ş.
İSTANBUL CADDESİ KARTAL SOKAK BAŞARAN PLAZA KAT.2 DAİRE.2
34077 GÖKTÜRK BELDESİ KEMERBURGAZ / İSTANBUL TÜRKİYE

TELEFON

+90 212 322 20 36

FAX

+90 212 322 20 38

E-MAIL

info@habifmimarlik.com

AKMERKEZ

2017 700m2 Etiler, İstanbul 20 FOTOĞRAF
Akmerkez Yönetim Ofisi

Akmerkez binasının yönetim ofisinin yenilenmesi için yapılan çalışmada, çözümlenmesi gereken ana başlık dairesel kat planı olarak belirlendi. Ofis bloklarının tam dairesel katları, alanın optimum kullanımında problemler oluşturmakla beraber, hem plan düzleminde hem de dekorasyonda mimarı dairesel ve organik hatlar kullanmaya yönlendirmekte. Projeyi ele alırken benzer planlarda görülen, benzer ofis yerleşimlerinden birini oluşturmak istemedik. Mevcut hacmin doğal yönlendirmeleri ile mücadele ederek farklı bir ofis tasarlayabilmek, projenin ana amacı haline geldi.

İş sürecine, daireyi parçalayarak başladık, planı dilimlere bölmek yerine, farklı boyutlardaki üçgenlere böldük. Bu üçgen hatları takip eden mekânları plana yerleştirdik. Mümkün olduğunca dinamik perspektifler veren, dairenin yumuşaklığının aksine, çok daha sert ve sivri hatlara sahip mekânlar oluşturmaya çalıştık. Bu üçgen kurgusunu sadece yerleşim kuralı olarak benimsemedik, görsel etkiyi güçlendirmek adına tüm yüzeylerde aynı kurguyu oluşturduk.

Kendi içinde kontrast sağlayacak soğuk ve sıcak malzemeleri bir arada kullanarak,  plan yerleşimi aşamasından itibaren önemsediğimiz zıtlık duygusunu dekorasyonda da devam ettirmeye çalıştık. Parlak yüzeyler kullanarak, hacmi arttırmaya, mevcut alandaki düşük kat yüksekliğini mümkün olduğunca hissettirmemeyi hedefledik. Koyu ahşap tonlar, eskitilmiş beton yüzeyler kompoze plastik gibi yeni malzemeler ile, yenilikçi yaklaşımlar dahilinde ele alınarak sadece zıtlık duygusunu güçlendirmeyi değil, aynı zamanda Akmerkez’in geçmişine de bir gönderme yapmayı amaçladık.

Akmerkez Yönetim Ofisi’nin keskin hatları, dinamik perspektifleri, kendi içinde yarattığı kontrast ve farklı tasarım yaklaşımı ile, binadaki mevcut ofislerin arasından sıyrıldığını ve aynı zamanda dairesel bir planda yer alan ofis mekanın nasıl yenilikçi bir yaklaşım ile çözülebileceğinin cevabı olduğuna inanıyoruz.

9 10 13 14 12

05.2017