HBF6

HAKKIMIZDA

2005 YILINDA KEMERBURGAZ‘ DA KURULAN HABİF MİMARLIK, MİMARİ, İÇ MİMARİ PROJE, TASARIM VE UYGULAMA ALANLARINDA ÇALIŞMALAR YAPMAKTADIR. GÜNÜMÜZ ESNEK, DÖNÜŞEBİLEN, DENEYİMLERE DAYALI MİMARİ TASARIM ANLAYIŞIYLA YOLA ÇIKMAK, HEP YENİ ÜRÜNLER YARATMA ÇABASI İÇERİSİNDE BULUNMAK, KENDİNİ TEKRARLAMAMAK, HEM KENDİSİNE HEM ÇEVRESİNE BİRŞEYLER VEREBİLMEK ÖNCELİKLİ AMAÇLARDIR.

BU AMAÇLARA ULAŞMADA, TASARIM AŞAMASINDAN UYGULAMANIN SON ANINA KADAR AYNI DETAYCILIKLA ÇALIŞILARAK, HEM YARATILAN PROJENİN SOMUTLAŞMASINDA BEKLENTİLERİN KARŞILANMASI, HEM DE HER PROJEDE YENİ BİRŞEYLER ÖĞRENME GERÇEKLEŞMEKTEDİR. MİMARİ ÜRÜN İLE TASARIMCI ARASINDA OLUŞAN DİALOĞUN DEVAMLILIĞI DÜNYADAKİ MİMARLIK OFİSLERİNİN YENİ PROJELERİNİN TAKİBİ , HEM MİMARİ HEM DE GÜNLÜK YAŞAMA İLİŞKİN GELİŞMEDEN HABERDAR OLMAK, NELER OLUP BİTTİĞİNİN FARKINDA OLABİLMEK İLE MÜMKÜNDÜR.

BU DA HABİF MİMARLIK OFİSİ’NİN VİZYONUNUN GENİŞ OLMASININ ASIL SEBEBİDİR. TASARIM VİZYON, BİLGİ BİRİKİMİ VE YARATICILIK GEREKTİRMEKTEDİR. BUNLARIN ÖTESİNDE, YENİ MALZEMELERİN TAKİBİ, BU MALZEMELERİN UYGULANMASI, DETAY ÇÖZEBİLMEK, BİLİNEN ÇÖZÜMLERİ DÖNÜŞTÜREBİLMEK, TASARIMI BAŞARILI BİR ÜRÜNÜN YA DA MEKANIN BAŞARISINI UYGULAMAYA DA TAŞIMA ANLAMINDA ÖNEMLİDİR. HABİF MİMARLIK, SAHİP OLDUĞU VİZYON VE BİLGİ BİRİKİMİNİ BİRARAYA GETİRİP, HEM TASARIM HEM DE UYGULAMADA AYNI ÇİZGİYİ YAKALAYABİLMİŞTİR.

ADRES

HABİF MİMARLIK İNŞAAT TİCARET A. Ş.
İSTANBUL CADDESİ KARTAL SOKAK BAŞARAN PLAZA KAT.2 DAİRE.2
34077 GÖKTÜRK BELDESİ KEMERBURGAZ / İSTANBUL TÜRKİYE

TELEFON

+90 212 322 20 36

FAX

+90 212 322 20 38

E-MAIL

info@habifmimarlik.com

MET GLOBAL KAMPÜS

2016 1350m2 Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark, İstanbul 6 FOTOĞRAF
Met Global Kampüs Cafe - Restoran

Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark Yerleşkesi içinde bulunan restoran binası, hem Met Gloabal’in kendi çalışanlarına, hem de Teknopark kullanıcılarına hizmet vermek için tasarlandı. Projenin başlangıcından itibaren, müşterimizin restoran konseptinin ötesinde bir deneyim sunabilecek, bulunduğu yerleşkedeki benzerlerinden farklı bir tesis oluşturabilme isteği projenin oluşturulmasında belirleyici unsur oldu.

Pişirme alanı restoranın arkasına saklanan bir servis hacmi olmak yerine, bir şov mutfağı olarak planın “kalbi”ne yerleştirildi. Günün her saatinde farklı işlevler için kullanılmaya müsait oturma alanları ise bu şov mutfağının etrafında konumlandı. Oturma mekanlarının yemek, çalışma, toplantı, rekreasyon ve eğlence alanları olarak işlevlendirilebilir olması amaçlandı. Ayrıca proje programında bir kahve zinciri için de alan oluşturuldu. Peyzaj ise, sahnesi, oturma birimleri ve yeşil alanları ile kapalı ofis alanlarının arasında bir nefes alma yeri olarak tasarlandı. Sonuçta işlevsel kurgu olarak sadece yemek saatinde yemek yenilen alışılmış bir restoran binası yerine, tüm gün yaşayan, esnek ve dinamik bir etkinlik alanı oluşturulması amaçlandı.

Süreç başlangıcında proje alanında bulunan mevcut binanın; binaya saplanan kütleler ile genişletiliyor olması düşüncesi ile yola çıkıldı. Bu konsept; müşterimiz için optimum kullanımı sağlıyor olmanın yanı sıra, Teknopark içinde yer alan yerleşime karşı çıkan dinamik bir kurgu oluşturabilmeyi de amaçlamaktaydı. Teknopark içinde bulunan statik, gridal yerleştirilmiş, beyaz renkli, prizmatik binalara kontrast olarak, deforme edilmiş renkli prizmatik kütleler, farklı açılarda bu mevcut kütleye saplandı. Ancak ilerleyen süreçte mevcut binanın genişleyen programın ihtiyaçlarına cevap verememeye başlaması nedeni ile, bu binanın kaldırılıp yerine yeni bir kütle konulması gerekti. Başlangıçtaki konseptimizi bu yeni kütleye taşırken, kendi strüktürünü sergileyen, şeffaf ve endüstriyel bir bina oluşturarak, Teknopark’taki yerleşim ile yakalanan kontrastı güçlendirmeyi amaçladık.

Sonuçta; her adımında müşterimiz ile birlikte keyifle çalıştığımız, süreç içinde farklılaşan program ve ihtiyaçlara mümkün olduğunca esnek olarak değişerek ve gelişerek cevap verebilen, ancak en başından itibaren, içinde bulunduğu alan içerisinde hem işlevsel hem de kütlesel olarak farklı bir duruş sağlayabilme düşüncesini devam ettiren bir proje süreci elde ettik.

4 3 Model

10.2016