HBF6

HAKKIMIZDA

2005 YILINDA KEMERBURGAZ‘ DA KURULAN HABİF MİMARLIK, MİMARİ, İÇ MİMARİ PROJE, TASARIM VE UYGULAMA ALANLARINDA ÇALIŞMALAR YAPMAKTADIR. GÜNÜMÜZ ESNEK, DÖNÜŞEBİLEN, DENEYİMLERE DAYALI MİMARİ TASARIM ANLAYIŞIYLA YOLA ÇIKMAK, HEP YENİ ÜRÜNLER YARATMA ÇABASI İÇERİSİNDE BULUNMAK, KENDİNİ TEKRARLAMAMAK, HEM KENDİSİNE HEM ÇEVRESİNE BİRŞEYLER VEREBİLMEK ÖNCELİKLİ AMAÇLARDIR.

BU AMAÇLARA ULAŞMADA, TASARIM AŞAMASINDAN UYGULAMANIN SON ANINA KADAR AYNI DETAYCILIKLA ÇALIŞILARAK, HEM YARATILAN PROJENİN SOMUTLAŞMASINDA BEKLENTİLERİN KARŞILANMASI, HEM DE HER PROJEDE YENİ BİRŞEYLER ÖĞRENME GERÇEKLEŞMEKTEDİR. MİMARİ ÜRÜN İLE TASARIMCI ARASINDA OLUŞAN DİALOĞUN DEVAMLILIĞI DÜNYADAKİ MİMARLIK OFİSLERİNİN YENİ PROJELERİNİN TAKİBİ , HEM MİMARİ HEM DE GÜNLÜK YAŞAMA İLİŞKİN GELİŞMEDEN HABERDAR OLMAK, NELER OLUP BİTTİĞİNİN FARKINDA OLABİLMEK İLE MÜMKÜNDÜR.

BU DA HABİF MİMARLIK OFİSİ’NİN VİZYONUNUN GENİŞ OLMASININ ASIL SEBEBİDİR. TASARIM VİZYON, BİLGİ BİRİKİMİ VE YARATICILIK GEREKTİRMEKTEDİR. BUNLARIN ÖTESİNDE, YENİ MALZEMELERİN TAKİBİ, BU MALZEMELERİN UYGULANMASI, DETAY ÇÖZEBİLMEK, BİLİNEN ÇÖZÜMLERİ DÖNÜŞTÜREBİLMEK, TASARIMI BAŞARILI BİR ÜRÜNÜN YA DA MEKANIN BAŞARISINI UYGULAMAYA DA TAŞIMA ANLAMINDA ÖNEMLİDİR. HABİF MİMARLIK, SAHİP OLDUĞU VİZYON VE BİLGİ BİRİKİMİNİ BİRARAYA GETİRİP, HEM TASARIM HEM DE UYGULAMADA AYNI ÇİZGİYİ YAKALAYABİLMİŞTİR.

ADRES

HABİF MİMARLIK İNŞAAT TİCARET A. Ş.
İSTANBUL CADDESİ KARTAL SOKAK BAŞARAN PLAZA KAT.2 DAİRE.2
34077 GÖKTÜRK BELDESİ KEMERBURGAZ / İSTANBUL TÜRKİYE

TELEFON

+90 212 322 20 36

FAX

+90 212 322 20 38

E-MAIL

info@habifmimarlik.com

AKASYA ACIBADEM GİRİŞİ

2017 1000m2 Üsküdar, İstanbul 11 FOTOĞRAF
Akasya Acıbadem Avlu Girişi Konsept Projesi

Alışveriş Merkezlerinde artan güvenlik ihtiyacı, bu yapılardaki yarı kamusal açık alanların da güvenlik kontrolü sonrasında kullanımını zorunlu kılmıştır. İstanbul’da pek çok alışveriş merkezi, bu zorunluluğu iptidai, çadır benzeri güvenlik kulübeleri kurarak çözme yönüne gitmişken, Akasya Acıbadem’in mevcut binanın bir parçası olacak, daha yapısal, kalıcı ve estetik bir güvenlik giriş binası oluşturma isteği bizleri mutlu etti.

Bu ihtiyaç aynı zamanda, bir yapıda önceden ortaya çıkmayan, ancak yapının sonraki ömründe tüm sirkülasyon akışını ve cephe karakterini değiştirebilecek bir güvenlik ihtiyacının, mimari olarak nasıl çözümlenebileceğinin bir deneyini yapma fırsatımızın olmasını da sağladı.

Yeni kurulacak yapının öncelikli olarak giriş ve çıkış sirkülasyonlarını doğru şekilde planlayan, yangın kaçışlarına ve diğer güvenlik ihtiyaçlarına cevap veren bir akışlar şeması üzerinde çözümlenmesi öncelikli problem olarak ele alındı.

Bu yapının mevcut yapı ile kuracağı diyalog ise, konsept projenin estetik problemi olarak karşımıza çıktı. Bu diyaloğun farklı şekillerde, nasıl şekilleneceği ile ilgili bir çok sorular sormak ve soruların cevaplarını Akasya Acıbadem ile paylaşarak doğru çözümü aramak ana proje sürecini oluşturdu. Bu bağlamda farklı yaklaşımlar üzerinden, bir çok alternatif projelendirdik. Yeni yapı mevcut düzene tamamen zıt, heykelsi “kristal”ler olarak mı şekillenmeliydi? Yoksa mevcut yapıyı sarmalayan, ziyaret ile bir iletişim düzlemi olarak da işlevlendirilen yarı geçirgen bir “kabuk”a mı dönüşmeliydi? Ya da mevcut yapıya yumuşak bir kontrast sağlayan cam bir kütle, mevcut “cephe” ile uyum içinde mi çalışmalıydı?

Bir çok farklı deneyin sonucunda, yapının neo-klasik karakteri ile armoni içinde var olan, ancak kendi karakterini de ortaya koyabilen modern bir kütlenin, mevcut cepheye takılması ile konsept süreci tamamlandı.

1 1 gece 2 merged 3AS 6 merged

01.2017