Hedef Filo

Hedef Filo
2014
3000 m2
Kağıthane/Istanbul
Fotoğraf: Gürkan Akay

Hedef filo projesine başlarken bizleri en çok düşündüren konu, ofisin birbirinden tamamı ile bağımsız, içeriden herhangi bir bağlantısı olmayan, 2 farklı kata yerleşecek olmasıydı.
Bu aşamada, departmanlar arasında fonksiyonel bir ilişki ve işleyiş yapısı kurmak – projenin büyüklüğü de göz önüne alınırsa – ekstra özenli ve kullanıcıyla koordineli bir çalışma gerektirdi. L formlu, bina çekirdeğini kenarda bırakan kat planları da bizleri en çok zorlayan unsur oldu. Fakat sonuçta, müşteriyi de tatmin eden ve oldukça doğru işleyen bir layout ortaya çıkarttığımızı düşünüyoruz.
Tasarım olarak, ince uzun L formlu yapının karakteristiğini öne çıkaran ve güçlendiren, lineerliği vurgulayan horizontal çizgiler, derin perspektifler yaratarak görsel etkiyi güçlendirmeye çalıştık. Bunu özenli işçilik gerektiren ahşap kabuklar, metal seperasyonlar, zemin ve tavan örtüleriyle sağladık.
Her projede tasarımcı ve uygulayıcı olarak; yeni bir çok deneyim yaşamakla beraber, projenin kendi iç dinamiklerinin getirdiği sorunlar ile de karşılaşıyoruz. Bu projede projenin kalbi olan ahşap kabukların uygulama detay çözümünde aradığımız mükemmeliyet, zaman sınırını ilk defa bir projede 1 haftalık bir süre aşmamıza neden oldu.
Ancak sonuçta doğru bir şekilde işleyen, bununla birlikte görsel etkisi de güçlü olan, mimari unsurları, iç mimari diliyle vermeye çalışan bir ofis projesi ortaya koyduğumuzu söyleyebiliriz.

Projeyi Paylaş