Trendyol

Trendyol
2013
5500 m2
Maslak/Istanbul
Fotoğraf: Gürkan Akay

Türkiye’nin ilk ve en büyük online giyim alışveriş sitelerinden biri olan Trendyol için tasarlanan genel merkez ofisi, tek kat üzerinde 6000m2 lik alanıyla yaklaşık 400 kişiye çalışma imkanı veren bir ofis projesidir. Bünyesinde ana idari birimlerin yanında, prodüksiyon, mal kabul, seminer salonu ve kafeterya gibi farklı birimleri de barındıran ofis, tasarım süreci de dahil olmakla birlikte 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamladık.
Projenin ana konsepti, firmanın kurumsal yapısını göz önünde bulundurularak oluşturduk. Dinamik, interaktif, hızlı ve her daim kendini yenileyen bir yapısı olan firma için aynı paralelde bir tasarım dili oluşturmaya çalıştık. Açık ofis çalışma sistemine göre tasarlanan birimler, bu birimler arasında belli akslara toplanan ve mümkün olduğunca herkesin kolayca ulaşabileceği ortak mekanlar ve tüm bunlar arasında ulaşımı kolayca sağlamaya yarayacak raylı sistem, tasarımdaki en önemli unsurlardı.
Oldukça büyük bir alana yayılmasına rağmen, 2,5 metreden az tavan yüksekliğiyle ferah mekan algısını zorlayan ofis katında,  mümkün olduğunca yatay kesitli mekanik ve elektrik üniteler kullanarak, açık tavanlı bir yerleşime karar kıldık. Yine bu sebepten dolayı, yalın ve ziyaretçileri yormayan bir giriş /resepsiyon tasarımı gerçekleştirmeye uğraştık.
Ofiste, gelecek için ön görülen departmanlar arası alan değişiklikleri nedeniyle, tüm çalışma birimleri, aralarında herhangi bir engel ya da bölücü olmadan konumlandırdık. Böylece esnek bir yerleşim düzeni sağladık. Tüm toplantı odaları, oyun odaları gibi ortak mekanları ise ofisin ortasındaki ana kolon aksının etrafına belli bir harmoni ile yerleştirmek istedik. Konseptin en güçlü kısmını oluşturan bu ortak alanları adeta birer tren istasyonu ya da durak gibi kurgulayarak, bunların arasında da, şu aşamada realize olmayan ama gelecekte tamamlanacak bir raylı sistem düşündük. Bizler için bu sistem, hem çalışanlar ve ürünler için bir ulaşım aracı olacak, hem de sembolik anlamıyla tasarıma güçlü bir katkıda bulunacak.
Diğer renkli bir tasarım elemanı olan orta kolon aksının arasına zig zaglar şeklinde iz olarak işlenen bisiklet yolu ve bunun üzerine yerleştirilen, indoor antreman yapmaya olanak veren sabit bisikletler, ofis çalışanlarının gün içindeki stresini atmaları ve egzersiz yapmaları için düşünüldü.
Değişik açı ve yüksekliklerde kırılmasıyla koridorlar boyunca belli bir harmoni yaratan toplantı odası dış kabukları, ahşap malzemeden; farklı amaçlara hizmet veren diğer sosyal mekanlar ise kaba inşaat demirlerinin neon renklerde PVC malzeme ile kaplanmasıyla elde ettik. Bunun gibi, ofis genelinde ahşap, taş gibi doğal ve yumuşak etkili malzemeleri; cam, çelik, plastik gibi sert ve işlenmiş malzemelerle birlikte kullanılarak, dengeli bir tasarım dili oluşturulmaya gayret gösterdik.

Projeyi Paylaş