Markafoni | Habif Mimarlık

Ofis • 3500 m² • 2015
Maslak • İstanbul

Genellikle ofis iç mekan tasarımlarının genel mantığı, giriş ve rekreasyon alanlarında kurumsal kimliğin tasarım öğeleriyle ağırlıklı bir şekilde ortaya konulması üzerinedir. Yine aynı yaklaşım çerçevesinde, daha yalın fakat birbirine benzeyen çalışma mekanları ile karşılaşırız. Bizim Markafoni.com’un genel merkezini tasarlarken kaçınmaya çalıştığımız da işte tam olarak bu yaklaşım oldu.

“Ribbon” adını verdiğimiz, Markafoni kurumsal renklerindeki şeritleri tüm ofis alanı içerisinde dolaştırdık. Ağırlıklı olarak tavandan ilerleyen bu kurdeleler ile oynamaya başladık: kimi zaman düğümleyip açtık; yer yer alçaltıp yükselttik; bazen de genişlettik ve daralttık. Sonuçta ihtiyaç duyulan eleman ve mekanları oluşturabilen, dinamik ve değişken, heykelsi fakat işlevsel bir yapı elde ettik.

Bu yapı; ofisin ihtiyacına göre gerekli olan mekanı ve elemanları bazen kendisi oluşturdu, bazen de bu mekanlar ve elemanlar “Ribbon” üzerine takıldılar: “Ribbon” ofis ihtiyaç duyduğunda açık bir toplantı alanına dönüştü, oturma birimi oldu, sahne haline geldi. Yer yer bölücü elemanlar takıldı “Ribbon”un üzerine, yer yer hızlı toplantı birimleri…

Çözüm ortaklarımız ile birlikte, “Ribbon”un her noktasını ele alarak, ince ince işleyerek projelendirdik. Ofisin geri kalanını ise ana tasarım öğemize bir fon olarak ele aldık, fakat kendine ait karakteri ve detayları olan mekanlar oluşturabilmeyi amaçladık.

Sonuçta; müşterimizin kurumsal kimliğinin tüm ofis boyunca okunabildiği, sıradışı, dinamik ve eğlenceli bir ofis elde ettiğimizi düşünüyoruz.

 

Fotoğraflar: Gürkan Akay

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart