Arzum Ofis | Habif Mimarlık

Ofis • 1750 m² • 2010
Kemerburgaz • İstanbul

Bu projeye başlarken, öncelikle, fonksiyon ve departman tanımlamaları yapıldı. Yerleşim planı içerisinde öncelikle istenilen, ARZUM ‘un, tüm ürünlerinin sergilenebildigi bir showroomdu. Bu mekan, aynı zamanda içerisinde, ARZUM’un, ilk kurulduğu günden bugüne, çıkardığı önemli ürünlerin de içinde yeraldığı bir mekan olmalıydı. Aslında tanımlanan bir anlamda ARZUM müzesi idi, dolayısı ile, biz bu mekanı, ofis mekanının cok da içine sokmadan, giriş bölümünde çözmeyi uygun gördük.

Bu mekan içerisinde, yarattığımız sergileme ünitesine dinozor adını verdik, ahşap bir omurga ve yandan çıkan küçük boşluklar yarattık, o boşlukları her bir ürünün büyüklüklerine göre tek tek tanımladık, boyutlandırdık. Ofisin genel dekorasyonunu tamamladıktan sonra, dinozoru mekanın girişine inşa ettik, ürünleri yerleştirdik. Böylece ARZUM EV ALETLERİ OFİS projesi tamamlanmış oldu. Mekan içerisinde ARZUM kurumsal renklerini atayarak, üzerlerine ARZUM ile ilgili önemli tarihleri yazarak, ofisin genel mekanlan ile birleşmesini, ve çalışanların da, her gün, mensubu oldukları kurumun farkında olmalarını sağlamaya çalıştık.

Bazı departmanları, zeminde farklı katlar oluşturarak birbirinden ayırdık, böylece açık afiş prensibine sadık kalarak, algıda farklılıklar yaratmış olduk. Toplantı odaları, mekansal çözümün çok önemli bir öğesi idi, hem departmanlar içinde kuçük mekanlar, hem girişte buyük toplantı odaları, hem genel ofis mekanı içerisinde olan, ama daha izole toplantı odaları oluşturuldu.

 

Fotoğraflar: Gürkan Akay

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart