Nezih Nişantaşı | Habif Mimarlık

Ticari • 420 m² • 2011
Nişantaşı • İstanbul

Nezih Kitabevi Kırtasiye firmasının büyüme ve yeniden yapılanma çalışmaları içerisindeki, ilk yüksek metrekareli mağaza olan Nişantaşı mağazası, giriş, üst ve bodrum katlar olmak üzere 3 kattan oluşmaktadır. Nezih firmasının tüm kategorileriyle yer aldığı mağazada, giriş katında dergi, multimedya, kırtasiye, oyuncak ve çocuk kitabı; bodrum katta ders kitabı ve üst katta kültür kitabı ve sanat malzemeleri bölümleri yer almaktadır. Mağazanın, volumetrik oyunlarla şekillenen, aydınlatma ve ürün sergileme fonksiyonlarını da üzerinde barındıran kasa bankosu, giriş kattadır.

Genel tasarım anlayışı olarak, malzemelerin ham/işlenmemiş hallerinin kullanımı ve bunların nezihin güçlü kurumsal renkleri olan sarı ve gri ile harmanlanması ilke edinilmiştir. Dekorasyonda sıkça karşımıza çıkan farklı ebatlardaki çelik profiller, merdiven boşluğu boyunca düşeyde kullanılarak korkulukları, kitap katında ise yatayda kullanılarak kitap sergileme ve bölücü elemanları oluşturmuştur. Mağaza rafları, düşey paneller, ve merdivenler de boyasız masif ahşap kullanılmış, bu şekilde genel dekorasyonda malzemenin doğal haliyle kullanım fikri güçlenmiştir.

Zeminlerde yüksek kalite linoleum malzeme kesintisiz olarak kullanılarak, mağaza içindeki net alan algısı arttırılmış, homojen etki sağlanmıştır. Çocuk kitapları zemininde aynı malzemenin 3 farklı rengi karolaj şeklinde uygulanarak çocukların algısına hitap eden eğlenceli bir atmosfer yaratılmıştır.

 

Fotoğraflar: Gürkan Akay

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart