Gelecek Varlık Yönetim Ofisi | Habif Mimarlık

Ofis • 5200 m² • 2018

Kağıthane • İstanbul

Gelecek Varlık Genel Merkezi, Kâğıthane’de bulunan Ofishane binasında ikamet eden bir finans kuruluşudur. Büyüyen firma yapısı ve artan firma çalışan sayısının gerektirdiği doğrultuda aynı ofis binası içinde yeni bir katın firma bünyesine katılmasına ve mevcut katların revizesine karar verilmiştir.

Plan kurgusunda yer alan yönetici alanları cepheye bitişik olarak konumlanmış olup ekiplerle görsel iletişimi sağlamak ve cepheden sağlanan gün ışığını kat planının merkezine dek alabilmek için şeffaf modüler bölücüler tercih edilmiştir.

Firmanın, kapalı ofis alanlarındaki akustik kaygısı sebebiyle modüler bölme sistemleri çift cam olarak kurgulanmış olup alanları bölen duvarlar çift kat akustik alçı paneller ile desteklenmiştir. Projelendirmede malzeme dokuları ve biçimsel kararlar firmanın kurumsal yapısı gözetilerek bir araya getirilmiştir. Ağırlıklı olarak siyah eloksal metal doku, gri ton renklendirmeler, kumaşlar ve bu malzemeleri yumuşatan, ciddi tavrına tersinir bir hissiyat kazandıran füme meşe ahşap ve halı dokusu tüm alanda örüntülenmiştir.

Aydınlatma – otomasyon sistemi, firmanın oluşturduğu çalışma senaryoları ve gün ışığı şiddeti doğrultusunda belirlenmiş olup; aydınlatma planı, konforu ve dekorasyonu destekler şekilde planlanmıştır.

Malzeme seçimleri ve yerleşim planındaki kurgusu da yerleşim planının esas yapısı olan sirkülasyon alanları ön görülerek seçilmiştir. Mekanik ve elektrik altyapısı için maksimum çalışan kapasitesi doğrultusunda ilgili hesaplar yapılmış olup, güçlendirmeler ve revizyonlar ile yerleşim planına uygun bir şekilde uygulaması gerçekleştirilmiştir. Mekanik ve aydınlatma ile ilgili kontrollerin sistematize edilmesinin kullanım açısından önemli olması nedeniyle kullanım senaryoları doğrultusunda otomasyon sistemlerinin kurulumu gerçekleşmiştir.

 

Fotoğraflar: Gürkan Akay

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart