Akasya Kültür Sanat | Habif Mimarlık

Ticari • 1200 m² • 2016
Acıbadem • İstanbul

Akasya Acıbadem Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin içinde ziyaretçilerini kültür ve sanat ile bir araya getirmeyi amaçlayan fikir ile yola çıkılan proje, giderek içerik ve işlevleri ile evrilen, kendi kendini dönüştüren bir konu haline gelmiştir.

Bina kütlesi tasarlanırken bu evrilmeye cevap veren, bağlamına sıkıca tutunan ama aynı zamanda farklılaşan, dikkat çeken, dinamiklerini kütlesine doğrudan yansıtan bir çözüm getirilmeye çalışıldı.

Cephe ele alınırken kütleye bir sanat eseri gibi yaklaşıldı. Parametrik tasarım fikirleri ile üçüncü boyuta dokunan, matematiksel olarak bir tabana oturan, malzeme ve üretiminde bizi farklı çözümlere yönelten, dinamik bir cephe kurgusu oluşturuldu. Bu hareketli etkiyi güçlendirmek adına standart alüminyum cephe panelleri yerine farklı açılarda ve ışıklarda farklı renk tonları ile algılanabilen yenilikçi bir malzeme tercih edildi.

İç mekanın tasarımı tamamen çeşitli kültür ve sanat etkinliklerinin yapılmasına olanak sağlayan total mekânlar olarak çözümlendi. Binanın içinde bulunduğu kontekst içinde aykırı bir duruş ile, kendini göstermesi ve bir odak noktası olarak fark edilmesi amaçlandı.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart