Hebil Koyu İskele Konsepti | Habif Mimarlık

Ticari• 950 m² • 2018
Hebil Koyu • Bodrum

Bodrum Türkbükü’nün Kuzey Batı’sında yer alan Hebil Koyu’nda tatil konutlarının ve sosyal alanların yer aldığı özel bir tesisin iskelesi için geliştirdiğimiz fikir projesidir.

İskele’de tesis sakinlerinin denize girebileceği, dinlenebileceği, küçük teknelerin yanaşabileceği, yemek ve içki alabilecekleri alanlar tasarlanmıştır.

Tüm bu işlevlerin ise, Ege Denizi’nin dalgalarının ritmik hareketlerinden ilham alan, dinamik bir üst örtü kurgusunun altında toparlanması ile, iskelenin benzerlerinden ayrılarak özelleşebilmesi istenmiştir.

Bambu veya dal gibi doğal malzemelerden üretilecek üst örtü, yer yer denizin üzerine uzanarak sadece iskele üzerinde değil, su üzerinde de yarı gölge alanlar oluştur.

Tüm alanlar boyunca uzanan dekoratif ve aydınlatma elemanları ile, iskele üzerindeki farklı işlev ve yapısal özelliklerdeki alanların bir dil bütünlüğü ile birbirine bağlanması önerildi. Deniz üzerine sarkan salıncaklar, sahilde dalgaların üzerine gerilen hamaklar, Thai ve Tropikal çizgilerdeki gazebolar bir arada kullanılarak, iskelenin deniz tarafından algılanan perspektifi güçlendirilirken, misafirler için farklı alternatifler sunan zengin bir işlev kurgusu sunulur.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart